fot. Mariusz Gruszka / jabbadesign

Czas, by zwolnić tempo! 10 zasad SLOW LIFE

Budzimy się, spieszymy do pracy, jemy w pośpiechu, znowu pracujemy, spieszymy się po dzieci, do domu, na siłownię. Musimy nadążać za nowinkami, trendami, konkurencją. Ciągle w biegu. Ciało i umysł. Coraz częstsze bóle głowy, zmęczenie, rozdrażnienie itd. Zaniedbane relacje z bliskimi, niepokój i zupełny brak poczucia “szczęścia”. Może warto się jednak zatrzymać i zwolnić na chwilę?

Slow life – życie w zwolnionym tempie? Hm.. brzmi może trochę nierealnie, ale spróbujmy;)

Nie musimy w tym celu brać urlopu, szukać raju pod palmami czy miejsc odosobnienia. Slow life to nie wypoczynek, to codzienna organizacja czasu i racjonalnie realizowane cele tak, by czuć równowagę i spokój pędząc 200km/h. 😉 Wymaga świadomych wyborów i dyscypliny. To zdrowa zmiana;)

Jak to osiągnąć?

Nauczmy się nawyków, które pomogą nam cieszyć się cennymi chwilami :

  1. BĄDŹ OBECNY – skup energię na pojedynczych zadaniach i wyznacz sobie najważniejsze cele.
  2. JEDNA CZYNNOŚĆ – świadomie i w pełnym skupieniu wykonaj jedno zadanie DO KOŃCA, nie pozwól się rozpraszać.
  3. ODŁĄCZ SIĘ – znajdź chwile w ciągu dnia, kiedy wyłączysz telefon, komputer, tablet. Daj sobie moment na reset.
  4. DBAJ O RELACJE – spotkanie z rodziną, czy przyjaciólmi nie ma znaczenia, jeżeli myślami krążysz zupełnie gdzie indziej lub ciągle spogląsz w telefon. Świadomie angażuj się w rozmowę, kontempluj chwilę z drugą osobą.
  5. DOCEŃ NATURĘ – większość czasu spędzamy w pracy, w domu, w klubie, retauracjach. Nawet jak wyjedziemy nad wodę, w góry, często nie wyłączamy telefonów, myślimy o pracy. Nie wchodzimy w relację z naturą. Weź głęboki oddech, zanurz ręce w strumyku, słuchaj drzew i ptaków. Odłącz się od technologii, naturalnie włącz się do życia. fot. Magda Pasz / jabbadesign
  6. JEDZ WOLNO I ZDROWO – naucz się czuć smak potraw ich konsystencję, poprzez wolniejsze jedzenie. To przy okazji zdrowy nawyk. O zdrowym, nieprzetworzonym jedzeniu nie będę wspominać – to oczywiste;)
  7. ZWOLNIJ BIEG – jeździj wolniej, chodź wolniej.
  8. DBAJ O swoje WNĘTRZE – naucz sie odnajdywać przyjemność, w każdej czynności, nawet w sprzątaniu. To wymaga ćwiczeń i zmiany nastawienia. Znajdź sobie hobby, kontemluj sztukę, zacznij podróżować i odkrywać życie!
  9. JEDNO DZIAŁANIE – odrzuć multitasking. To wprowadza chaos, zamęt i tylko złudzenie wykonania wszystkiego na czas. Skup się na jednym zadaniu i je dokończ!
  10. ODDYCHAJ – zatrzymaj się w ciągu dnia, weź dwa głębokie oddechy w chwilach przepracowania. To takie proste, a wiele zmienia.

Slow life to stan umysłu, pielęgnowanie ducha i relacji z drugą osobą, to życie w pełnej świadomości chwili.

Warto stworzyć sobie w domu, w pracy miejsce, w którym lubimy przebywać, przytulny kąt. Możemy ułożyć pufy, włączyć lampę o ciepłej barwie, postawić roślinę, która doda trochę życia;) Wziąć głęboki oddech…cieszyć się spokojem i harmonią.

To jest rozwiązanie na początek, namiastka SLOW LIFE. Warto od tego zacząć. Jak tylko możesz, wykorzystaj chwilę i zwolnij. Usiądź się na pufie, napij się ulubionej herbaty, weź oddech i poczuj pełnię tej chwili, bądź obecny w swoim życiu.

fot. Magda Pasz / jabbadesign

www.jabbadesign.pl